گروه مشاور سرمایه گذاری آرکا تحلیل

سمت و سوی آتی شاخص کل با مفروضات دلاری

بررسی شاخص کل همواره می تواند نگاهی بلندمددت تر و منظقی از کل بازار را در اختیار ما قرار دهد. به عبارتی با بررسی شاخص کل می توان یک تصمیم کلان گرفت که آیا در بازار باقی بمانیم یا خیر. در حال حاضر بازار سرمایه ایران بسیار تحت تاثیر سناریوهای آتی دلار قرار گرفته است بنابراین لازم است تا علاوه بر دید نسبت به شاخص نسبت به رفتار این شاخص نسبت به دلار نیز دید مناسبی وجود داشته باشد. در این تحلیل سعی شده است به هر دو جنبه این موضوع پرداخته شود.

در نگاه اول از منظر نقشه قیمت آتی آتی شاخص محدوده ۱۲۷۰ که پیشتر نیز در گزارش پیشین بیان شد و نسبت به آن شاخص یک مقاومت را انجام داد. این محدوده به وسله میانگین بلند مدت ۲۰۰ روزه و همچنین بولینگر کوتاه باند مقاومت ایجاد خواهد کرد و شکست این محدوده یک سیگنال تریگری قوی است . نکته مهم محدوده تریگری صعودی ۱۲۷۰ اینست که علاوه بر موارد پیشتر بیان شده در حال حاضر شکست این سطح به معنای شکست یک خط روند نزولی بلند مدت و قوی در شاخص محسوب می شود.  سطح ۱۱۲۵ هزار واحدی شاخص به عنوان یک کف موقت قوی مورد تصور است که محدوده حمایتی قبلی شاخص بوده است شکست این محدوده می تواند باعث نزول شاخص تا محدوده ۹۳۰-۱۰۵۰ هزار واحدی شاخص شود. در مسیر صعود نیز محدوده ۱۳۴۵-۱۴۰۰ هزار واحدی محدوده بسیار مهمی است که عبور از آن می تواند روند کلی شاخص را از فاز نزولی خارج کند. در نگاهی خوش بینانه سطح هدف کنونی را می توان محدوده ۱۵۳۰ هزار واحدی تخمین زد. مثبت بودن امروز شاخص می تواند حمایت هایی را در نمودار CCI ایجاد نماید و همچنان واگرایی عمومی در نمودارهای اندیکاتوری را نگه دارد.

اما از منظری دیگر با توجه به نمودار نسبی به قیمت دلار(حاصل تقسیم عدد شاخص کل به عدد ریالی دلار ضرب در ۱۰۰ به بیان دیگر اگر فرض کنیم عدد شاخص یک قیمت است این نمودار ارزش سنت شاخص را محاسبه می کند) می توان به نمودار زیر رسید.همانطور که مشخص است اصلاح در نمودار دلاری مقداری از بازار جلو تر است و قیمت های دلاری شاخص به سطوح فرودین ماه نزول داشته است. سطح ۴۱۵-۴۴۵ سنتی یک حمایت قوی شامل ۳ موب قدرتمند را تشکیل می دهد که شکست این سطح را بسیار دشوار می کند. اما در نگاهی کوتاه مدت تر کانال نزولی شکل گرفته به راحتی قابل مشاهده است و انتظار می رود سطح ۴۷۵-۴۸۵ سنت به عنوان یک سطح تریگر منفی عمل کند و همچنین سطح ۵۴۰ سنتی به عنوان محدوده تریگری مثبت . در مسیر صعود سطوح ۵۶۰-۵۷۵ به عنوان یک هدف مورد نظر خواهد بود. در صورت عبور از آن می توان انتظار داشت که تا سطح مقاومتی قوی ۶۵۰ سنتی نیز این شاخص حرکت کند و با توجه به شرایط شاید بتوان انتظار تشکیل یک ۵ موج صعودی جدید را بعد از آن کشید.

جمع بندی:

می توان انتظار داشت که شاخص کل بخشی از انتظارات منفی قیمت شاخص را پیشخور کرده باشد و مقدار زیادی از اثر آن گذشته باشد. از آنجایی که در حال حاضر محدوده های حمایتی شاخص بیشتر مد نظر است در جدول زیر با فرض سه مقدار برای دلار و سه سطح حمایتی دلار محدوده های حمایتی در هر یک از فروض جمع بندی می شود:

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ثبت نام و دریافت کد آنلاین معاملاتی سهام یاب، در کمتر از ۲۴ ساعت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

http://smyb.link/56xjq

جهت ورود به سامانه معاملات آنلاین سهامیاب بر روی لینک زیر کلیک کنید

online.sahamyab.com

جهت ورود به سامانه معاملات آنلاین سهامیاب نسخه موبایل بر روی لینک زیر کلیک کنید

 https://o.sahamyab.com📱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.