بررسی عمکلرد ۳۰ روزه بازار بورس

میزان بازدهی در پرمعامله ترین گروه های بازار

در نقشه بازار ترسیم شده میزان بازدهی هر سهم(رنگ) و در مقابل میانگین ارزش معاملاتی در ماه اخیر (اندازه هر بلوک) قابل مشاهده است. در ماه گذشته گروه های بزرگ بازار دارای نوسان منفی بوده اند و سود مسیر صعودی ماه گذشته را از سرمایه گذاران پس گرفته اند. این موضوع را می توان مشاهده نموده که شرکت های بزرگ بازار علاوه بر اینکه دارای بازدهی منفی بوده اند میزان معاملات بالایی را هم داشته است که این موضوع به معنای خروج پول از این شرکت ها بر اساس ترس سیاسی حاکم بر بازار است. این مهم باعث جذب سرمایه در شرکت های کوچک و افزایش بازدهی در این شرکت ها بوده است.

در صورت عبور از ریسک  های سیاسی موجود انتظار می‌رود که بازار دوباره بتواند با جذب سرمایه در شرکت های بزرگ مسیر صعودی خود را بازپس گیرد.

 

کوچ سرمایه از شرکت های بزرگ در ۳۰ روز اخیر

در ۳۰ روز اخیر شاخص کل روندی نزولی به خود گرفته است و بیش از ۱۴ درصد از ارزشش را از دست داد.

در این بین محرک منفی اصلی بازار شرکت های بزرگ بوده است که به علت ترس خریداران از شرایط سیاسی تمایل خرید برای آنها کم بود و همراه با خروج پول بوده است.

با کوچ سرمایه، برآیند بازدهی شرکت های کوچک و پروژه ای بازار اما عملکردی صعودی از خود نشان داده اند. و در نهایت توانسته اند شاخص هموزن را با رشد ۴ درصدی همراه کنند.

 

سایه ترس بر سر بازار سرمایه

سایه ترس تنش های سیاسی و خطرات پیش روی بازار سرمایه باعث شده است تا سرمایه تازه برگشته به بازار فرار کند و عملا ماه اخیر بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان خروج پول حقیقی ثبت شود. خروج پول از صندوق های سهامی و ورود آن به صندوق های درآمد ثابت نیز در محدوده ۱۰ هزار میلیارد تومان است که در کنار بازدهی منفی به خوبی می تواند فرار سرمایه از بازار را به واسطه هیجانات منفی موجود به خوبی نشان دهد.

 

 

برای مشاهده تحلیل های بازار سرمایه و سیگنال ها و سبدهای پیشنهادی به گروه مشاور سرمایه گذاری آرکا تحلیل(تحت نظارت آیکو) در سهامیاب مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.